Karalienės Elžbietos II-osios karūnavimo aliejaus paslaptis

Šiandien, 2018-ųjų metų birželio 2 dieną, Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II-oji švenčia 65-ąsias karūnavimo metines. Šia garbinga proga dar sausį BBC pristatė absoliučiai pasigėrėtiną dokumentinį filmą “Karūnavimas“, kuriame pati karalienė, ceremonijos dalyviai bei ekspertai pirmą kartą istorijoje komentuoja karūnavimo iškilmių eigą, abiejų karūnavime naudojamų karūnų svorį bei brangakmenių istorijas ir kitas įdomybes, tačiau tai, kas nepraslydo pro mano akis ir mintis (esu tikra, visų parfumerija seniai gyvenančių žmonių akis ir mintis – taip pat) – patepimo aliejaus detektyvas.

Patepimas aliejumi – privalomoji karūnavimo procedūros dalis, viena iš penkių, dieviškasis išrinktojo statuso patvirtinimas. Šiai procedūrai Elžbietai milijonų žiūrovų akivaizdoje vidury katedros teko apsirengti kuklią suknelę, o filmavimo kameros, tiesiogiai transliavusios karūnavimo eigą pasauliui, buvo išjungtos, pagerbiant asmeninį žmogaus ir Dievo santykį, visų akivaizdoje gimstant karalienei.

Karališkasis patepimo aliejus laikomas erelio formos buteliuke, vadinamame “Ampulla“: dalis maždaug 20 centimetrų aukščio auksinio erelio su atsisukančia galva buvo pagaminta XIV amžiuje, puošnioji dalis pridėta XVII amžiuje. Tuo tarpu patepimo aliejaus šaukštas, puoštas keturiais perlais – pati seniausia Britanijos karališkoji regalija, išlikusi nuo XII amžiaus.

Filmuojant “Karūnavimą“, pirmą kartą istorijoje  buvo atskleistas karališkojo patepimo aliejaus receptas, Vestminsterio dekanui sutikus pirmą kartą nuo 1953 metų jį parodyti dienos šviesoje. Elžbietos II-osios patepimo aliejaus gamybai buvo naudojamas XVII amžiaus karūnavimo aliejaus receptas: sezamo sėklų ir alyvuogių aliejų mišinys, prisotintas rožėmis, apelsinmedžio žiedais, jazminais, cinamonu, benzoinu, muskusu, civetu ir ambra. Akivaizdu: visi ingredientai natūralūs – 1953 metų karūnavimo iškilmėse apie gyvūnų teises ir laisves dar nebuvo galvojama. Pagal sudėtį – sodrus ir saldus rytietiškas aromatas, būtų puiki klasikinių kvepalų sudėtis.

Tačiau tai, kas mane nuoširdžiai suglumino, matant Elžbietos II-osios patepimo aliejų, pirmą kartą eksponuojamą viešai – tai, kad jis yra laikomas senutėlėje Guerlain “Mitsouko“ kvepalų ekstrakto dėžutėje ir “kareivėlio“ buteliuke. Dievaži, tikras skandalas! – karūnuojama Britanijos karalienė, o dieviškasis patepimas vyksta su tiesioginiu prancūzų įsikišimu, apie kurį 65 metus niekas nežinojo. (Apie britų ir prancūzų tarpusavio priešpriešą karus sukeliančios istorijos pasakojamos tūkstančius metų). Kas žino – galbūt ir pats aliejus iš tiesų buvo ne kas kitas, o “Mitsouko“ kvepalų ekstraktas, praskiestas šlakeliu aliejaus, nes “Mitsouko“ sudėtyje sutinkamas ne vienas patepimo aliejaus ingredientas?

“Mitsouko“ – japoniškas vardas, kurį žymintys du hieroglifai, pasak Vikipedijos, gali būti iššifruoti kaip šviesa ir vaikas, kaip medus ir vaikas, kaip paslaptingumas ir vaikas. Pateptojo vaiko paslaptis? – dievaži, 1952 metais “Squire & sons“, kurie buvo atsakingi už patepimo aliejaus gamybą, turėjo britiškai savitą humoro jausmą.

Nuostabi britiškai detektyvinė istorija. Nuostabus jubiliejus. Nuostabi 92 metų amžiaus karalienė, šiandien švenčianti 65-ąsias karūnavimo iškilmes, išlaikiusi aštrų protą ir akimirksniu atpažįstamą stilių. Dieve, saugok karalienę! – ši charizmatiškoji monarchė, ištisos epochos veidas, man labai patinka.

 

Parašykite komentarą

Filed under Bendroji

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s