Keturi kavos puodeliai: Elizabeth Taylor “Diamonds & Rubies“

Aistringi filmai, kuriuose vyrai visada dėvi kostiumus arba atlasinius naminius švarkus ir rūko cigarus, moterys, rodos, pusryčiauja jau apsivilkusios vakarinėmis suknelėmis, žėrinčiais deimantų vėriniais ir šampano taurėmis rankose, o pagrindinė tokio saldaus gyvenimo problema – meilės-nemeilės, nepriklausomai nuo herojų amžiaus bei santuokinio statuso. Visi mes, maždaug keturiasdešimtmečiai, praėjome tokių filmų etapą: kaip jaunosioms kartoms paaiškinti “Ir turtuoliai verkia“ žiūrėjimą mokykloje pamokų metu, visai klasei kartu su mokytoja prilipus prie mažučio “Šilelio“ ekrano, dar nesugalvojau.

Tai, kas bene labiausiai žavėjo “Dinastijoje“ bei pirmuosiuose meksikiečių serialuose – pertekliaus pojūtis. Šukuosenos, apranga, elgesys, rūmai, erdvės, žirgai ar automobiliai ir… tu kitoje nespalvoto ekrano pusėje, nepriklausomybės pradžios paauglys, turintis lygiai vieną porą batų, vis labiau per ankštą mokyklinę uniformą ir dideles svajones “užaugsiu-nuvažiuosiu-pamatysiu-turėsiu-galėsiu“ stiliumi. Milžiniškų apimčių 80-tieji – 90-tieji greta šiandieninio skandinaviško minimalizmo ir asketiškos japoniškos daiktų tvarkos atrodo visiška beprotybė.

Pertekliaus apsvaiginti 90-tieji parfumerijoje buvo ypač įdomus laikotarpis: nesuvokiamo dydžio aromato projekcijos, šleifai, sodrūs kvapai ir vaisinis saldumas kaip tipinis bruožas. Tai, kas buvo tikra laikmečio dvasia – persikai, rožės, vanilė ir ambra: saldus lyg “Martini Asti“ derinys, kuris, priklausomai nuo rožės ir persiko proporcijų, gali virsti saldžiu vaisiniu-rožiniu šampanu arba saldaus šampano taurėje išmaudytos rožės aromatu. Prisimenate filmų turtuoles, pusryčiams gurkšnojančias šampaną, taurę laikančias deimantais spindinčia ranka? – jas norėjo iškvėpinti bene visi garsiausi to laikmečio kvapų namai.

1993 metais garsioji Sophia Grojsman, nedvejotinai – iškiliausia pačių įspūdingiausių pertekliaus amžiaus moterų kvepalų meistrė, sukūrė Elizabeth Taylor “Diamonds & Rubies“ – vieną iš keleto E.Taylor “deimantinių“ aromatų. Pradinės “Diamonds & Rubies“ natos: rožė, persikas, karčiavaisis migdolas, alyvos; vidurinės natos: jazminas, orchidėja, heliotropas, rožės, pakalnutės, kvapioji kananga; bazinės natos: ambra, kedras, vanilė, benzoino derva, muskusas, santalmedis. Saiko nepažįstanti kvapo kompozija – kaip ir priklauso pertekliaus laikmečiui, kūrėjos parfumeriniam braižui bei gražiaakei aktorei su karališka deimantų kolekcija. Rožė, persikas, alyvos, saldi gėlių pudra ir pieniška mediena – fantastiško grožio gėlių-vaisių kvapas, kurio artimiausi giminaičiai – Tauer Perfumes “Une Rose Vermeille“, Guerlain “Nahema“ EDT versijoje, o šiek tiek tolimesnis giminaitis – Editions de Parfums Frederic Malle “Superstitious“.

Ironiška, tačiau šią vasarą Elizabeth Taylor “Diamonds & Rubies“ 100 ml tualetinio vandens buteliuką pirkau vos už 4 kavos išsinešimui puodelių kainą (teksto rašymo metu pastebėjau, kad dabar kaina – 5-6 kavos puodeliai). Senamadiškas paprastas purkštukas, į skandinaviško minimalizmo rėmus niekaip netelpantis buteliukas ir malonus saldžios vaisinės rožės aromatas su Puredistance “Opardu“ stiliaus alyvomis, kažkur tolumoje pasivaidenančiais prieskoniais bei įsivaizduojamo saldaus šampano pusryčiams dvelksmu.

Nuostabu, kad “Diamonds & Rubies“ vis dar gaminami, dar nuostabiau, kad jie parduodami ir Lietuvoje. Nepraeikite pro šalį juos pamatę – tokių puikių vaisinių rožių šiais laikais jau itin retai pasitaiko. Tikra 90-tųjų primadona, dieviška ir 2017 metų rudenį.

 

5 Komentaras

Filed under Bendroji, Informacija apie kvepalus

5 responses to “Keturi kavos puodeliai: Elizabeth Taylor “Diamonds & Rubies“

 1. Julija

  Koks nostalgoškas straipsnis apie tų laikų kvapus ❤ Ačiū už kelionę laiku.

 2. Lina

  Nusipirkau juos prieš pora metų, kaip Sophios Grojsman kūrinį. Iš pradžių tikrai pritrenkė vintažiniu sodrumu, gal net truputį beskonybe. Pastebėjau, kad mano kvapo įspūdį labai įtakoja buteliukas. O šis – “prabangiai amerikoniškas“, kuriame visiškai nedera “deimantų“ mantija su paprastučiu purkštuku. Tiesa, gelbsti solidus ir tiems laikams modernus pavadinimo šriftas. O dar ta neįtikėtinai maža kaina už neįtikėtinai didelį kiekį… Argi gali būt kas vertingo? Reikėjo gerokai “įsiklausyti“, kol išgirdau nuostabų orkestrą… Labai didelį.
  Kartais papurškiu jų sau prieš nosį, kai norisi ramios nostalgiškos nuotaikos ir įkvėpimo sukurpti ir išguldyti ant tuščio kompiuterio “lapo“ ką nors senoviškai, moteriško. Labai patiko Jūsų aprašymas. Ačiū. Galutinai patikėjau… ech… deimantai ir rubinai… Elizabeth, Sophia ir truputis Gleno Milerio…

  • Minerva

   Dėkoju, Lina! – buteliukas išties atrodo savitai 2017-iesiems, tačiau 1993 metais buvo pats tas, o gal net ir pernelyg kuklus 🙂

 3. Rasa

  Neištvėriau, nusipirkau! Labai Jums ačiū, Rimante – kad esate, kad rašote:)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s