“Art de Parfum“: ambicingai ir savitai

Išgirsti lietuvišką pavardę, giriamą parfumerijos pasaulyje – vis dar retas ir visada džiaugsmingas atvejis, todėl, pirmą kartą perskaičius interviu apie menininkę Rūtą Degutytę ir jos kūrinį „Art de Parfum“, pasižymėjau į planų sąrašą kada nors būtinai su šiuo vardu susipažinti artimiau. Ačiū visiems, kurie prisidėjo prie planų virsmo realybe – privilegija išbandyti visus penkis „Art de Parfum“ aromatus tapo tikru malonumu.

„Art de Parfum“ – ambicingas vardas, už kurio stovi Rūta Degutytė ir visa jos komanda. Įkvėpimo šaltinis – viskas, ką gero žada prancūziškoji kultūra: rafinuotumas, elegancija ir mėgavimasis iki paskutinio lašo maistu, muzika ir gyvenimu apskritai. Parfumerijos ir Prancūzijos ryšys yra konstanta, kurios nebereikia įrodinėti, tačiau „Art de Parfum“ prieiga prie, rodos, daugybę kartų matytos temos, yra savita: Rūtos teigimu <..> tikiu, jog kiekvienas turi teisę į nedidelį meno kūrinį – kvepalų buteliuką, tobulą šilkinę skarelę ar paveikslą. Tačiau aš taip pat tikiu prabanga už mažą kainą ir netikiu, kad žiaurus elgesys su gyvūnais turėtų būti sudedamoji kainos dalis“ (ištrauka iš „Art de Parfum“ prisistatymo). Asmeninė prabanga ir prancūziškumas už nedidelę kainą su aukštais etikos standartais – čia jau įdomu.

Dar įdomiau yra patys aromatai, kuriami komandiniu principu: Rūta yra kūrybinė idėjos autorė, o idėja įgyvendinama kartu su parfumerininkais. Šiuo metu „Art de Parfum“ kolekciją sudaro 5 kvapai: „Excentrique Moi“, „Sensual Oud“, „Sea Foam“, „Gin and Tonic Cologne“, „Signature Wild“. Jeigu reikėtų įvardinti viena fraze visą „Art de Parfum“ stilių, tai būtų sausa, lengvai šiprinė žaluma ir jos europietiški giminaičiai – intelektualiai karti gaiva ir asmenybės deklaracijos tiems, kurie pavargo nuo klampių rytietiškų tabakų, agarmedžių bei kitų egzotikų. Jokio madingo banalumo, jokių lolitų ar berniukų-saldainiukų – įtaigu, intelektualu, be kompromisų kokybei ir unikalumui. Mano nosies nuomone, iš populiariųjų vardų „Art de Parfum“ artimiausi stiliaus prasme yra „Hermes“, o tai jau rimta.

„Sensual Oud“ – teoriškai, agarmedis, praktiškai – graži versija europietiškai nosiai. Pradinėse natose – gvazdikėliai, snaputis, datulės; vidurinėse – šafranas, rožė, zomša; bazinėse – pačiulis, jazminas, gvazdikėliai, kvapiosios viksvuolės, agarmedis. Sausa prieskoninė mediena bei įdomus datulių, zomšos ir rožės derinys – jokių arabiškų ristūnų. Bene moteriškiausias „Art de Parfum“ aromatas.

„Sea Foam“ – puikus marinistinis aromatas su privalomaisiais druskos ir jūržolių akordais, be kurių vaizduotėje jūra ne jūra. Pradinėse natose – bergamotė, jūros akordas, lauro lapai, eukaliptas, citrina; vidurinėse – gvajoko mediena, jūržolės, figos lapai; bazinėse – Haičio vetiverija, vandens išplautos medienos akordas, ambroksanas, jūros druska, santalmedis, pačiulis, smilkalai. Sūriai karstelėjusi žaluma su citrina: gaivu, įdomu, sukelia malonų dežavu – buriuotojams, nardytojams ir ofisų darbuotojams, sapnuojantiems jūros vėjus atmerktomis akimis.

„Gin and Tonic Cologne“ įkvėpimas akivaizdus, tačiau, turiu pabrėžti, kvepia kur kas geriau nei tiesiog džinas su toniku. Dar vienas vykęs gaiviai-kartus-žalias aromatas iš „Art de Parfum“, kurį įsivaizduočiau kaip tikrą atgaivą karštu oru. Ieškantiems panašumų su Lubin „Gin Fizz“, šiek tiek rasite – džinas yra džinas su visomis kadagio uogomis, tačiau „Gin and Tonic Cologne“ yra universalesnis, puikiai kvepiantis ant vyriškos odos. Šaltas, perregimas, kartus, gaivus, vėsinantis – man labai patiko. Pradinėse natose – kadagio uogos, greipfrutai, citrinos žievelė, agurkas; vidurinėse – džino ir toniko akordas; bazinėse – ambra, kedras, vetiverija, muskusas, kardamonas, kadagio uogos ir smilkalai.

Įsivaizduokite savitą alkoholinį kokteilį su džiovintais vaisiais, cinamonu ir šiek tiek karčiais žolynais – toks yra „Signature Wild“, man kažkuo priminęs išraiškingo skonio žolelių trauktinę, o tai yra komplimentas – ne trūkumas. „Promilių“ (taip vadinu aiškiai alkoholinius gėrimus primenančius aromatus) neieškokite – tai tik vaizdinga iliustracija. Pats kvapas – gana sodrus, tačiau išlaikantis bendrąjį „Art de Parfum“ braižą. Pradinėse natose – cinamonas, kardamonas, blyškusis kietis (būtent blyškusis kietis yra dažnas „alkoholinis“ akordas – taip jį nosis identifikuoja); vidurinėse –apelsinmedžio žiedai, džiovinti vaisiai, mediena; bazinėse – gauruotasis švitrūnas, oda, santalmedis, vetiverija ir balzaminės natos.

Asmeninį favoritą pasilikau finalui. „Excentrique Moi“ įsimylėjau iš pirmo bandymo: gilus, brandus, įspūdingas parfumerinės arbatos atvejis. Arbata – vienas mėgstamiausių mano parfumerinių akordų, o čia ji juoda, su prieskoniais, citrina, pačiuliu ir pelynu. Karčiai-gaiviai-unikaliai-ekscentriškai-tonizuojančiai-įkvepiančiai. Galėčiau „Excentrique Moi“ kvėpintis be saiko ir mėgautis iki to apraše žadamo „paskutinio lašo“. Pradinėse natose – pipirai, gvazdikėliai, raudoni vaisiai, citrina; vidurinėse – gvajoko mediena, kinrožės, juodoji arbata; bazinėse – pačiulis, muskusas, kedras ir pelynas.

Apskritai, susidarė įspūdis, kad „Art de Parfum“ kvepaluose užkoduotas tam tikras laukinės gamtos gaivališkumas ir atvirumas: tas, kurį atpažįsti stiprių asmenybių žvilgsniuose ir judesiuose. Ilgai sukau galvą, iš kur kyla tas įspūdis, kol galiausiai, skrendant lėktuvu kažkur virš Alpių, atėjo nušvitimas – nė viename aromate nėra “privalomosios“ vanilės, o populiarioji rožė – tik „Sensual Oud“, kuriame ji negroja pirmu smuiku. Jokių rūmų, puošnių damų, pudruotų nosyčių, romantiškų filmų ir vardinių rankinių – unikalus, asmeniškas gyvenimas ir laimingi žmonės, jį gyvenantys savitai.

Bravo, Rūta. Už „Excentrique Moi“ bravo dukart.

Foto skolinta iš “Art de Parfum“

3 Komentaras

Filed under Bendroji, Informacija apie kvepalus

3 responses to ““Art de Parfum“: ambicingai ir savitai

  1. Kaip gera skaityti apie lietuviškus vardus parfumerijoje! Išdidu!

  2. Indra

    Sveiki, gal galite pasakyti kur LT galima pabandyti “Art de Parfum“ kvapus ar nusipirkti testeriukus?
    Ačiū
    Indra Savickienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s