Verdiktas 2016-iesiems: geriausieji

Dar kelios valandos ir 2016-ieji taps istorija. Praleidžiant sopulingąją-graudulingąją dalį apie tai, kokie buvo šie sunkūs metai, rašau asmeninį verdiktą 2016-ųjų parfumerinėms istorijoms.

Metų įvykis: Didžiojo parfumerijos muziejaus atidarymas Paryžiuje. Gruodžio viduryje Paryžiuje duris atvėrė modernus muziejus, skirtas parfumerijos kaip meno rūšies išaukštinimui, kurio ekspozijų koncepcija buvo kuriama garsiausiųjų parfumerių, tokių kaip J.C.Ellena. Šio muziejaus aplankymas turėtų būti įrašytas didžiosiomis raidėmis į kiekvieno parfumistos planus.

Metų parfumerinis bruožas: gurmaniški aromatai. Agarmedžio šlovė palaipsniui blėsta, tačiau maisto ir gėrimų įkvėptais kvapais, panašu, mėgausimės vis dažniau. Romas, avietės, šokoladas, šampanas, uogienė – viskas, kas yra skanu, tampa kvepalų dalimi. Šio bruožo kulminacija – Juliette has a gun “MMMM…“: palaimos atodūsis valgant kažką ypatingai skanaus. Žodis “skanu“ tampa parfumerine realybe.

Metų sugrįžimas: iš 1922 metų ant dramblio nugaros sugrįžusi Lubin “Kismet“. Itin artima Guerlain “Shalimar“ giminaitė, kuri, tiesą sakant, buvo sukurta anksčiau nei “Shalimar“, grįžo šiek tiek modernesne forma. Privaloma pauostyti visiems klasikos ir “Shalimar“ gerbėjams – būsite nustebinti.

Metų akordas: pačiulis ir kvapiosios dervos. Atsisveikinimas su agarmedžiu virto pačiulio ir kvapiųjų dervų šlovinimu: nuo Editions de Parfums Frederic Malle “Monsieur.“ su didžiule pačiulio koncentracija iki Maison Francis Kurkdjian “Grand Soir“ su europietišku stiliumi nušlifuotomis kvapiosiomis dervomis.

Metų tendencija: plagiatai. Šiemet pasiektas lygis, kai nustebinti plagiavimo tema darosi vis sunkiau: plagijuojama viskas – nuo tekstų iki aromatų. Šia tema situacija Lietuvoje tik blogėja: tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl nustojau dažnai rašyti, o patikimų prekybos vietų sąrašą sutrumpinau iki keleto vardų.

Metų asmeninė tendencija: kvepiančios žvakės, itin dažnai rusenančios namuose tamsiuoju metų laiku. Nuo “Byredo“, “Diptyque“ ir “LM Parfums“ iki “Pop up Paris“ ar “Baltijos kvapų“ – nosis gana greitai atsirinko, kurios žvakės yra vertos dėmesio ir pakartojimo. Šalutinis poveikis eksperimentiniu laikotarpiu – susilpnėjusi uoslė, kurios atstatymui prireikė poros savaičių.

Metų jubiliejus: Caron “N’Aimez que Moi“, sukurtų 1916-aisiais, šimto metų jubiliejus. Yra istorijų ir legendų, nepavaldžių laikui ir madoms – “N’Aimez que Moi“ yra būtent tokia, su pasaulinio karo prieskoniu ir praėjusių laikų aromatu.

Metų asmeninė nuostaba: fantastiška Chanel “Chanel nr. 5“ sklaida nuo mano odos. Ilgus metus visi “Chanel“ aromatai buvo nesuderinami su mano odos chemija, bet senstanti oda tapo puikia drobe “Chanel nr. 5“.

Metų pažado sulaužymas: Lanvin “Arpege“, kuriuos įsigijusi turėjau nustoti kolekcionuoti kvepalus. “Arpege“ jau turiu, pasiteisinusi “Nuomonės nekeičia tik kvailiai ir numirėliai“ citata.

Metų viltis: “Sammarco perfumes“. Šveicarija tampa įkvėpimo žeme parfumeriams – Giovanni Sammarco Šveicarijoje kuria poetiškus aromatus, primenančius jau pamirštas europietiškas tradicijas, pasidavusias draudimams ir apribojimams. Mano favoritai – gėliniai “Sammarco perfumes“ aromatai.

Metų kainos ir kokybės santykis: šiemet atrasti Nicolai Parfumeur Createur “Cuir Cuba Intense“. Permainingos gaivos-sodrumo aromatas su garsiosios Patricijos de Nicolai  talento antspaudu: galima pirkti aklai.

Metų smilkalai: kai kurie dalykai nesikeičia – kylantys smilkalų dūmai yra mano didžioji parfumerinė meilė ir LM Parfums “Kingdom of Dreams“ puikiai ją iliustruoja. Būna ginklo broliai, būna smilkalų broliai – Laurent Mazzone požiūris į smilkalus visiškai sutampa su manuoju, dideliam džiaugsmui.

Metų mediena: Tauer Perfumes “Au couer du Desert“. Tai yra Ta mediena, kuri šiemet man paliko didžiausią įspūdį. Andy Tauer ne tik rožes išpuošia – jis kaip koks alchemikas dykumose ir garsiuose savo paties aromatuose tikrus lobius atranda. (Tekstas apie “dykumos širdį“ – sausį.)

Metų emocija: Serge Lutens “L’Eau du Paille“. Teksto nuoroda – iliustracijai.

Metų įspūdis: dievaži, aš stengiausi išvengti šio vardo, tačiau lapkritį vykusio pokalbio su parfumere Valentine Pozzo di Borgo, kurio metu ji paklausė, kokie kvepalai šiemet man padarė didžiausią įspūdį, atsakymas mintyse nuskambėjo akimirksniu – Maison Francis Kurkdjian “Baccarat Rouge 540“. Pirmą kartą šiuos kvepalus testavau dar vasarį ir buvau priblokšta: sukurti į smulkiausias daleles sutraiškyto krištolo efektą, buitiškai kažkiek primenantį stiklo vatą, galėjo tik genialusis Francis. Taip, Serge Lutens buvo pirmasis su “Laine de Verre“ stiklo efektu, tačiau F.Kurkdjian sutraiškė ne stiklą, o krištolą, nudažęs jį šafranu.

Tokie buvo 2016-ieji, kuriuos galėčiau įvardinti vienais audringiausių metų, kiek man teko gyventi. Nežinau, kokie bus 2017-ieji, prasidėsiantys po keleto valandų, tačiau šimtametė Caron “N’Aimez que Moi“ istorija leidžia teigti, kad kvepalų aromatais stiprinti žmogiškuosius ryšius ir kurti prisiminimus vis tiek norėsis.

Kvėpėkite, žydėkite, klestėkite!

Rimantė

kvepalai_metai

2 Komentaras

Filed under Bendroji, Informacija apie kvepalus

2 responses to “Verdiktas 2016-iesiems: geriausieji

  1. Ačiū už metų topus! Apibendrinančios ir įkvepiančios įžvalgos!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s