Užsiauginti Kalėdas: adventiškai kvepiantys namai

Pirmąją Advento dieną pažadėjusi užsiauginti Kalėdas šį savo pažadą stengiuosi pildyti visa apimtimi, į prieškalėdinį laikotarpį žiūrėdama kaip į puikią galimybę atrasti kažkur išbarstytą džiaugsmą. Kvepiantys namai – vienas greičiausių ypatingos nuotaikos sukūrimo būdų, todėl šįkart – apie tai, kuo Advento metu kvepia mano namai, pilni Kalėdų laukimo.

Adventas – dar ne Kalėdos: tai paslaptingas Kalėdų laukimo laikas, kai kasdien po truputį priartėji prie didžiojo Kalėdų džiaugsmo, sekmadieniais uždegdamas dar vieną žvakę ant Advento vainiko. Žinant tai, kad uoslė yra galingas emocijų ir prisiminimų atkūrimo ar sukūrimo ginklas, stebuklingų Kalėdų jausmą, kai tiki stebuklais, artimųjų gerumu ir likimo dosnumu, galima priminti ar sukurti namų kvapais ir kvepiančiomis žvakėmis – ir tada nebeerzina senos kalėdinės dainos, pirkti skatinančios reklamos ar artimųjų nejautrumas. Tam tikra prasme, kvepiantys namai yra maloni saviapgaulė – saldi iliuzija, kad gruodis yra stebuklų priartėjimo prie jų laukiančio žmogaus mėnuo, o net ir tarsi klonuoti pilki daugiabučiai už vienodų savo durų slepia laimingus namus ir juose gyvenančias laimingas šeimas. Malonūs namų aromatai leidžia bent trumpam išgyventi tik kalėdiniuose filmuose matomas šeimų idiles, kai net ir sniegas pasirodo tada, kai turi pasirodyti, susipykę artimieji visada susitaiko, o Kalėdų senelis ar Kalėdų dvasia išpildo visas svajones.

Apie šių metų namų kvėpinimo atradimą – puikiuosius “Baltijos kvapų“ kvepiančius sojų vaško kubelius – jau rašiau jiems skirtame įraše. Didžiuosiuose prekybos centruose pasirodė tuo pačiu vaško šildymo-vėsinimo principu patalpas aromatizuojantys ryškiaspalviai lapeliai, parduodami skirtingo dydžio dėžutėmis, tačiau mano nosiai jie tikrai nusileidžia savo kokybe “Baltijos kvapų“ kubeliams. Advento laikotarpiu man patinka “Baltijos kvapų“ aromatas “Pušynas“, kurį mano namuose galima užuosti dažną dieną – įsivaizduoju, kad jis puikiai tiks ir tada, kai namuose papuošime žaliaskarę eglutę (o dar geriau – kvepiantį kėnį).

Tamsiausiomis metų dienomis norisi šviesos, todėl natūraliai kvepiančios žvakės puikiai atlieka ir šviesos, ir namų aromato sukūrimo funkcijas. Man patinka Diptyque “Pomander“, “Feu du Bois“ ir “Opoponax“ žvakės iš “Creme de la Creme“: “Pomander“ kvepia apelsinais ir gvazdikėliais, asmeninis favoritas “Feu du Bois“ kvepia sausa mediena ir šilumą skleidžiančiu židiniu, “Opoponax“ – saldžiais smilkalais. Aromaterapinės “Geraldos“ žvakės iš “Miško terapijos“ serijos, skleidžiančios lietuviškų medžių kvapus, irgi puikios – mano favoritai yra tuopos, eglės ir kadagių kvapo žvakės, jų ieškoti “Scent Bar“ parduotuvėje Kaune bei “Kvapų namų“ parduotuvėse Vilniuje ir Kaune. “L’Occitane“ salonuose yra mano visų laikų favoritas – “Žiemos miško“ kvapo žvakė, kuri skleidžia nuostabiai gražų aromatą. Pačių įvairiausių aromatų “Baltijos kvapų“ žvakės, kurių yra jų salone Kaune bei “Scent Bar“ parduotuvėje, irgi tinka namų kvėpinimui kuo mažiau pakenkiant aplinkai ir sau – tik tokios ir turi būti žvakės, kuriomis kvėpinami namai Advento laikotarpiu.

Eterinio aliejaus ar aliejų mišinių garinimas – smagus būdas eksperimentuoti su įvairiais aromatais savojo svajonių namų kvapo ieškant. Šio šaltojo sezono mano mėgstamiausias derinys – kadagio spyglių ir saldžiųjų apelsinų aromatinių aliejų mišinio 3:1 santykiu garinimas, kartais kadagio spyglių aliejų pakeičiant gvazdikėlių aliejumi. Gvazdikėliai ir apelsinai – labai šiltas aromatas, o kadagio spyglių kvapas yra taip sėkmingai mintis ir jausmus išvalantis, kad nebesistebiu, kodėl kadagys yra vienas seniausių smilkomų augalų. (Artimiausiuose planuose – ir kėnio aromato aliejaus įsigijimas.) Eterinius aliejus namų kvėpinimui perku arba iš “Naujosios Barmunės“, arba siunčiuosi iš JAV.

Purškiami namų kvapai – kvepalai namams, kuriais galima iškvėpinti patalpas, užuolaidas, pagalvėles ar kitus daiktus iš audinio, yra bene paprasčiausias namų kvėpinimo būdas. Tarp kvepalų namams man patinka jau minėtasis L’Occitane “Žiemos miškas“ ir “Ambra“ bei puikieji Parfums de Nicolai namų kvapai iš “Visokių daiktų krautuvėlės“, tarp kurių gausios pasiūlos mano asmeniniai favoritai Advento laikotarpiu yra “Miel d’Encense“ – medus ir smilkalai (pati mielai kvėpinčiausi – puikus kvapas!), “Au coin du Feu“ – smilkalai, mediena ir židinys iš žiemos pasakos, “Ecorce de Seville“ – saldūs apelsinai ir mediena.

lheurerougeIlgais gruodžio vakarais parfumerinius pomėgius galima įdarbinti smagių aromatinių žaislų kūrimui. Imi veltinio lakštą, perlenki pusiau, ant veltinio apibrėži mėgstamų kvepalų buteliuko kontūrus, lakštus susiuvi, prikimšus figūros vidų, dekoruoji pagal fantaziją ir poreikius, o tada iškvėpini mėgstamais namų kvepalais ir džiaugiesi, kad velta vilna yra bene ilgiausiai kvapą išlaikanti medžiaga, todėl kvepiantis rankų darbo kvepalų buteliuko formos žaisliukas gali tapti smagia kalėdinės eglutės dekoro detale ar šventinę nuotaiką kuriančio didelės rankinės kvapo paslaptimi. Mėgstate nešiotis kvepalų buteliukus? – Advento laikotarpiu galima nešiotis ir šypseną sukeliančias “kvepalų imitacijas“. Kas sakė, kad suaugusieji nebežaidžia?

Akivaizdu, mano pažadas užsiauginti Kalėdas prasideda nuo mažų kvepiančių džiaugsmų. Niekada neužsiėmiau rankdarbiais, todėl “L’Heure Bleue“ buteliuko formos pavertimas “L’Heure Rouge No.1“ ir jo iškvėpinimas Parfums de Nicolai “Miel d’Encense“ buvo nauja ir be galo smagi patirtis, o bandymas nufotografuoti visus buteliukus primenančius veltinio žaislus su karingosios princesės pagalba tapo itin linksmu nuotykiu. Kvepiantys namai, skambantis juokas ir sklindanti šiluma dar viena diena priartina arčiau stebuklo. Taip diena po dienos, įkvėpimas po įkvėpimo ir Adventas praeis, su savimi išsivesdamas trumpiausias metų dienas. Jūsų teisė rinktis, ką pasiimti iš adventiškojo gruodžio ir kuo jį praturtinti – juk prisiminimus sau ir savo artimiesiems kuriame patys. Priminsiu, kvapai prisiminimuose išlieka ilgiau nei likęs laikas iki Kalėdų – pasinaudokite tuo, kurdami laimingus namus laimingiems žmonėms.

kateveltinis

3 Komentaras

Filed under Bendroji

3 responses to “Užsiauginti Kalėdas: adventiškai kvepiantys namai

 1. Viktorija

  Rimante, kaip manote, kuo šiuo metu galima būtų kvėpinti namus, kuriuose gyvenas mažas vaikiukas? Nesinori suerzinti ar pakenkti jam nepažįstamais, nors mums ir mielais, kvapais… Norėtųsi kažko natūralaus. Ar tiesiog rinktis Baltijos kvapų bekvapes žvakes? 🙂

  • Minerva

   Aš Jūsų vietoje tikrai nekvėpinčiau papildomai – vaikai per uoslę pažįsta pasaulį, taigi, esu tikra, Jūsų namuose prieš Kalėdas natūraliai atsiras daug mažam vaikui naujų kvapų iš namų aplinkos. Rinkčiausi bekvapes žvakes – su aromatizuotomis jis tikrai dar suspės susipažinti 🙂

   • Viktorija

    Ačiū 🙂 Norėjosi Jūsų nuomonės 🙂 Nes kažkaip ir pačiai nelabai kilo ranka kažką kvapnaus pirkti, nors ir norisi kažko šilto tokiomis tamsiomis dienomis. Dėkoju už tekstą, ypač patiko idėja su veltinukais :)))

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s