Eksperto komentaras: Parfumerija ir jos sukeliamos odos ligos

Šalia parfumerijos produktų naudojimo teikiamų džiaugsmų visada nebyliai slypi pavojus sveikatai. Galima šaipytis iš skandinavų, draudžiančių būti išsikvėpinusiais viešose erdvėse ir zonas be kvepalų – “fragrance free zones“ – steigiančių, galima burbėti dėl griežtų IFRA reikalavimų sudėtinėms kvepalų dalims, tačiau parfumerija išties gali sukelti neigiamą poveikį ją naudojančio žmogaus sveikatai ir tapti nebe džiaugsmu, o problemos priežastimi. Apie tipinius neigiamos odos reakcijos į parfumerijos naudojimą požymius, apie simptomus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, ir elgesio rekomendacijas jiems pasireiškus “Minervos blog’ui“ maloniai sutiko papasakoti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja dermatovenerologė Jurgita Karčiauskienė.

Parfumerija gali sukelti keletą odos ligų – kontaktinį iritacinį dermatitą, kontaktinį alerginį dermatitą ar urtikariją (dilgėlinę). Dažniausiai išsivysto kontaktinis alerginis dermatitas (7-13 proc. atvejų) – jis dažniausiai pasireiškia alergeno kontakto su oda vietoje, bet vėliau gali pažeisti ir kitas odos vietas. Pagrindiniai alerginio kontaktinio dermatito simptomai: odos išbėrimas, niežėjimas ir deginimas. Iritacinis dermatitas dažniausiai susidaro esant didelei dirginančių kvapiųjų medžiagų koncentracijai, šio tipo odos pažeidimas būna labiau ribotas, pasireiškia greičiau ir, pašalinus dirgiklį, greičiau išnyksta nei alerginio kontaktinio dermatito atveju. Urtikarija ar dilgėlinė į kvapiąją medžiagą pasireiškia bėrimu, panašiu į dilgėlių sąlyčio su oda bėrimus, t.y. pūkšlėmis. Tipiški bėrimai gali pasireikšti visame kūne, labai niežti, pašalinus dirgiklį gali praeiti savaime, tačiau jo nepašalinus, liga tampa lėtine.

Pasireiškus odos išbėrimams reikėtų kreiptis į gydytoją dermatologą, nes dažnai žmonėms net nekyla minčių, kad nemalonius odos pakitimus galėjo sukelti jų mėgstami kvepalai. Gydytojas dermatologas gydo šias odos ligas įvairias vietiniais ir/ar sisteminiais vaistais, bet pirmiausiai pataria pašalinti visus dažniausius dirgiklius, pvz. bent kol praeis simptomai nesikvėpinti, nenaudoti kvepiančių muilų ir kremų. Kad išsiaiškinti tiksliai, kas sukėlė odos išbėrimus, padeda gydytojo dermatologo atliekami tam tikri tyrimai, o įtariant kontaktinę alergiją – ypač alergenų lopo testas: jis atliekamas ant paciento nugaros kliuojant specialius pleistrus su galimais alergenais ir paliekamas kuriam laikui.

Kitaip sakant, naudojant parfumerijos produktus nereikėtų numoti ranka į pasireiškusius odos ligų simptomus – tikėtina, kad būtent mėgstami kvepalai tapo problemos priežastimi. Mano asmeninėje istorijoje oda nemaloniai į parfumerijos produktą iki šiol sureagavo vieną kartą – rankų darbo ekologiškus aliejinius kvepalus testuojant: oda paraudo, prasidėjo deginimo pojūtis, teko ir gydančius tepalus panaudoti, tačiau tai buvo vienintelis tokios reakcijos atvejis, žinoma, įtarumą rankų darbo kvepalų ir mano odos suderinamumui padidinęs keleriopai. Jeigu kvepalų naudojimas alergizuoja odą, o kvepalų vis tiek norisi, itin saikingai kvėpinkite rūbus – ne odą, iškvėpinkite nosinę, kurią laikytumėte pvz. retai naudojamoje švarko kišenėje, pakeiskite reakciją sukeliančius kvepalus į kitus – kartais to užtenka, įsigykite kvėpinimui skirtų aksesuarų – pavyzdžiui, pomanderį, ir taip toliau. Ir net jeigu teks apskritai atsisakyti parfumerijos, turėsite įdomų pranašumą prieš tuos, kurie parfumeriją naudoja – nuolat kintantį, aromatais neužgožtą natūralų savo kūno kvapą, pasakojantį jūsų gyvenimo istorijas, kurio jokiuose kvepiančiuose buteliukuose neuždarysi. Sveikata svarbiau už parfumerijos madas ir nuolat kintančias grožio sampratas – nekvestionuotina tiesa greitai prabėgančio gyvenimo kontekste.

alergija_kvepalai

4 Komentaras

Filed under Bendroji

4 responses to “Eksperto komentaras: Parfumerija ir jos sukeliamos odos ligos

 1. Jūratė

  Jau susidūriau su tuo – pasipurškus kvepalų, už ausies atsirado gilūs nudeginimai. Gijo laaaaaabai ilgai.

 2. Aušra

  Man irgi teko. Paraudimai ir niežulys nuo DKNY. Pasidarė smalsu, pasidomėjau kvapo sudėtinėmis dalimis. Radau žalią pomidorą. Iš karto prisiminiau, kad vaikystėje oda reaguodavo į pomidorų “pažastėlių“ skabymą 🙂 Vėl nusipirkau tuos kvepalus tik po keleto metų, dabar purškiu ant rūbų ir nematau vargo.

  • Minerva

   Žalias pomidoras tikrai turi tokią nemalonią savybę – kaip idėjinio sodininko dukra prisimenu savo nelaimingą veido išraišką vaikystėje pomidorus skinant 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s